Hfz. Irfan Malić: Širimo mir i dobročinstvo u Evropi

Škola Kur’ana Časnog – Sandžak bogatiji za 8 novih hafiza!
June 16, 2016
Ekskurzija polaznika Škole Kur’ana Časnog na Kopaoniku
June 16, 2016

Hfz. Irfan Malić: Širimo mir i dobročinstvo u Evropi

SONY DSC

Novi Pazar – Najmlađi, ali u isto vijreme i jedan od najpoštovanijih, vjerskih autoriteta među Bošnjacima u Novom Pazaru i čitavoj bošnjačkoj dijaspori, hafiz Irfan Malić, ,,otvorio je srce’’ pred svim građanima Bosne i Hercegovine i regiona, i vrlo konstruktivno za “AURU” govori o situaciji u Siriji, pri tom oštro osuđući radikalne islamiste u Siriji i Iraku. Novi Pazar nije teroristički centar već dijete istočnog orjenta i balkanske ljubavi u kulturološkom smislu.

Smatra da je pokušaj razbijanja Islamske zajednice, doveo do osnivanja pseudo organizacija i mjesta za molitvu, po tzv. mesdžidima ili podrumima. Naglašava da pokušaj udara na Islamsku Zajednicu, su podupreli, Koštunica i Tadić.

Dobar je poznavalac situacije u Siriji, gdje je proveo šest godina na fakultetu za Islamske studije i naučio cijelu svetu knjigu Kur’an napamet na arapskom jeziku i pri tome postao direktor vjerske Škole Kur’ana Časnog za čitavu Evropu.

Hafiz Malić govori da Novi Pazar nije teroristički centar, već grad ljudi širokog osmjeha i ispruženih ruku ka svojim komšijama, navodeći da je nova vlada Srbije, pružila ruku prijateljstava ka bošnjačkom narodu i da se situacija popravlja. Prošlost treba da nam bude pouka, i treba da je ostavimo iza nas i da gradimo zajedničku budućnost, suživot na miru i ekonomiji. Ovaj mladi vjerski lider upućuje poziv da svi dobronamerni stanovnici Srbije posjete Novi Pazar, koji je dijete istočnog orjenta i balkanske ljubavi u kulturološkom smislu, a ne grad mržnje i terorizma, kakvim ga neki žele da ga predstave.

Nakon osnovne škole, 1997. godine, upisao je uporedno gimnaziju i vjersku školu – medresu, u Novom Pazaru”. Posvetio se opštem i vjerskom obrazovanju, koje je dalo brze rezultate. Na, drugoj godini, počeo je da drži kao imam predavnja. Profesori su u njemu prepoznali, govornika, lidera u džematu, pogotovu za vrijeme posta u mjesecu ramazanu. Držao je po trideset predavanja za mjesec dana vjernicima. Roditelji su bili ponosni na njega, jer je kao mlad postao slušan od širokog auditorijuma, narod ga je zavolio, a on odlučuje da ode na studije u Siriju 2002. godine, koje je finansila njegova porodica”.

Šta je uzrokovalo i dovelo do rata u Siriji?

“Tokom mog šestogodišnjeg studentskog boravka u Siriji, prije početka građanskog rata, osjećao sam se vrlo prijatno i bezbjedno na fakultetu “Al- Fatah” u toj arapskoj zemlji, koja danas gori u plamenu. Godinu 2002. pamtim kao zemlju mira i stabilnosti u Damasku, gdje si u pola noći mogao šetati slobodno ulicama. Bio sam pun entuzijazma. Jedino nije bilo poželjno da se kao stranci okupljamo po grupama i sastajemo u gradu, da ne bi neko pomislio da radimo protiv bezbjednosti te zemlje. Predsjednik Asad je svuda imao ljude u civilu, još tada to je bila policijska, ali sigurnosno bezbjedna zemlja. Hrana nije bila skupa, bila je dostupna svima. Međutim pravio se vremenom veliki jaz između malog broja ekstremno bogatih ljudi i naroda. Socijalni mir , koji je Asad kao pripadnik Šiita pokušavao da održi, ubrzo je pucao. Suniti su bili većina, pa bi bili sve više i više u nezavidnom polažaju, a onda su krenule mirne demonstracije. Asad je napravio grešku – nije osluhnuo glas naroda, već se izolovao u svoj raskoš. Građanski rat su iskoristili takozvani “neprijatelji islama” i podupreli militantske grupice da zapale trećinu Sirije, pola Iraka i da naprave “Halifat”, takozvanu,islamsku državu – IDIŠ. A, sada imamo istorijski egzodus imigranata ka Evropi i kao posljedicu, pravu humanitarnu katastrofu na tlu Evrope”.

Kako je nastala organizacija Islamska država?

“Kada je Al Bašar kao pripadnik manjinske frakcije – šizma Alevit, okrenuo glavu od većinskog naroda Sunita, koji je protestovao za uslove ka boljem životu, neprijatelji islama su iskoristili situaciju i potpomogli pojedince iz takozvane “revolucionarne militantne grupacije”, da odu u težak i fanatični militantni ekstremizam, koji je doveo do katastrofalnog kršenja ljudskih prava. Ti pseudo šerijatski izgovori su postali totalni apsurd i nemaju veze sa izvornim i ispravnim učenjem islama. A, ako me pitate ko su zapravo neprijatelji islama, reći cu da su to svi oni koji nastoje da cio islamski svijet, izvorno učenje Kur’ana, a to su mir i dobrota moje vjere, stave u jedan džinovski mikser s njihovim podlim namjerama i izmućkaju tako da iskrive izvorno učenje islama, želeći da sve muslimane prikažu kao teroriste. A, njihov krajnji produkt mućkanja su prirodni resursi, bogatstva u teritorijama i ostali materijalni interesi, natopljeni nevinom krvlju stradale muslimanske djece, majki, novinara i svih mogućih žrtava pod bombama i u nametnutim ratovima na Bliskom istoku”.

“Halifat na prostorima Sirije i Iraka, ili tzv. “Islamska država” je nelegalna tvorevina i uvreda za islam i sve muslimane širom svijeta. Opasno je tu tvorevinu nazivati islamskom državom, jer ona nema ništa sa muslimanima i islamom. Djela su u njoj suprotna od izvornog učenja islama. Kroz nju se nastoji nalijepiti etiketa svim muslimanima u svijetu da su potencijalni teroristi. Ko je sve učestovao u stvaranju ove tvorevine je za posebnu analizu, koju treba tražiti na drugim adresama, ali jedno je sigurno da su neprijatelji islama kao vjere, u kojoj leži ljepota u miru i spasu kroz dobra djela, zloupotrijebili našu religiju na prostoru Bliskog Istoka.

Osobu, koju mediji tendenciozno nazivaju teroristom, nije vjernik, već fanatik, koja ne pripada muslimanskom korpusu. Njihovim djelima se zgrožava svaki normalan čovjek. Ja, sam musliman. Pojam islamista je neadekvatan termin, kojim se zloupotrebljava religija Islam. Zamislite, termine kao što su jevrejista, pravoslavista, katolista. Dakle, jasno je kao dan o kakvom se podmetanju ovdje radi”.

Budućnost Novog Pazara

“Novi Pazar nije teroristički centar već dijete istočnog orjenta i balkanske ljubavi u kulturološkom smislu, a ne grad terorizma, kakvim ga neki žele predstaviti. Pitanje opšte bezbjednosti Srbije je pitanje za njene službe, a pitanje prosperiteta, ekonomske i kulturne saradnje medju našim narodima, je od prvoklasnog značaja za bolji život svakog čovjeka u Srbiji. Bilo je teškog stradanja u prošlim vremenima, koje su neke strane sile podsticale na Balkanu i svijetu , da bi posvađale različite narode, a zatim vladale njihovim teritorijama i resursima. Sve žrtve su iste i sve žrtve i tragedije isto bole. Boli i mala Milica Rakić, i Sanja koja je poginula na mostu u Varvarinu za vrijeme NATO bombardovanaja i mala djeca koja ginu u Palestini, kao i žrtve u Štrpcima. Žrtva ne može da govori, ali ima identitet, koji se ne može osporiti, a zauvek poziva i opominje na mir, a ne na osvetu. Ono što je dobro da ova vlada je pružila ruku ka bošnjačkom narodu i da ima pomaka, ka rešavanju gorućih pitanja koja su bitna za moj narod. U Novom Pazaru žive ljudi toplog osmjeha i širokih ruku i ja ovom prilkom pozvam sve građane Srbije, koji nikada nisu bili u našem gradu, da ga posjete i otklone predrasude”.

Puč u islamskoj zajednici 2007. godine, doveo je do osnivanja pseudo organizacija i mjesta za molitvu, po tzv. podruma, ili mesdžida, a pokušaj tog udara na islamsku zajednice podupirali su Koštunica i Tadić, dok su bili na vlasti i pojedini političari iz Novog Pazara. Mi kao islamska zajednica u Srbiji, smatramo da je okupljanje po tim podrumima vrlo opasno po sve. Prvo pokošali da nas razjedine i da daju prednost minornom Ademu Zilikiću sa minornom podrškom vjernika. Što je također, prouzrokovalo formiranje različitih pa i radikalnih vjerskih organizacija.

Prava i iskrena vjera je motivacija za solidarnost, pravdu i međusobnu ljubav i poštivanje među narodima. A iskreno vjerujem u trajno pomirenje na Balkanu koje zagovara sadašnja vlada i Muftija Muamer efendija Zukorlić. Sada je najvažnije da budemo bliži jedni drugima, kada težimo ka EU integracijama.

Kao direktor Škole Kur’ana za Evropu, imam tu čast, ali i veliku odgovornost ka činjenju dobrih djela. Vid dobročinstva je širiti mir i ispoštovati red na Zemlji. Cijenimo i poštujemo naše komšije Srbe i sa njima pravimo dobru saradnju. Ako pojedinci prave problem oni treba da odgovaraju, a ne cio narod. Bolno je i pisanje pojedinih novina da je Novi Pazar, kao neki teroristički centar, gdje stoluju teroristi. Zamolio bih medije u Europi za izvinjenje što stalno koriste izraz „islamski terorizam“. Grad Novi Pazar nije kao Teheran, ovde žive divni ljudi, dobri porodični domaćini prije svega. To je grad trgovine, slatkih baklava, ljudi toplog srca i širokog osmjeha, a ne budući teroristički centar na Balkanu. Visoko kvalitetni džins iz ovog djela Srbije se prodaje u glavnoj ulici Via del Corso u Rimu. Novi Pazar je progresivni i kulturni centar gdje se posebno vrijednuju i cijene ljudi koji su posebni u svojoj različitosti u odnosu na druge ljude. Brat brata nikada ne zaboravlja u Novom Pazaru.

Ispravna je odluka sadašnjeg državnog rukovodstva ka otvaranju kampova za primanje izbjeglica iz Sirije i ostalih razrušenih i krvlju natopljenih zemalja. Sada je vrijeme da pokažemo svu našu humanost na djelu. Djela, a ne riječi! Treba da pokažemo čitavoj Evropi, da smo mi ta Evropa, u svojoj onoj različitosti, bez obzira na vjeru, naciju i rasu .

 

(Aura)